- Mi az a diabétesz?
- Mik az 1-es típusú diabétesz tünetei?
- Gyógyítható-e az 1-es típusú diabétesz?
- El lehet-e kapni a cukorbetegséget?
- Igaz, hogy az 1-es típusú cukorbeteg inzulinfüggő lehet? Ez súlyos? Nem lehet meggyógyítani a függőségét?
- Igaz, hogy az 1-es típusú cukorbetegek nem ehetnek cukrot?
- Szabad sportolni a diabéteszeseknek?
MI AZ A DIABÉTESZ?
A diabétesz (diabetes mellitus; cukorbetegség) komplex anyagcserezavar, amelynek a legszembetűnőbb jele a tartósan megemelkedett vércukorszint.
Két fő típusát és több altípusát különböztetjük meg: 1-es és 2-es típusú, terhességi (gesztációs), illetve egyéb, speciális típusok (pl. LADA, MODY stb.).
Mivel alapítványunk az 1-es típusú diabétesszel élőkre és családjaikra koncentrál, honlapunkon ezzel foglalkozunk – de adott esetben az itt megtalálható információk a többi típusnál is hasznosak lehetnek.
Az 1-es típusú diabétesz főként gyermekkorban jellemző, de fiatal felnőtteknél is előfordul. Kialakulása autoimmun folyamat következménye, melynek során a szervezet elpusztítja a saját inzulintermelő sejtjeit. E sejtek száma véges, azok elpusztulása után megszűnik a szervezetben az inzulintermelés − így az 1-es típusú diabétesszel élők kezelése minden esetben kívülről beadott inzulinnal történik.
Nagyon fontos, hogy az autoimmun folyamat elindulása nem függ attól, hogy valaki sok édességet evett-e, hogy milyen volt az életmódja – vagyis nem emiatt lesz valaki 1-es típusú cukorbeteg. Többirányú kutatások zajlanak az okok feltárására, de megnyugtató válasz, biztos tudás még nincs e téren.
További információkért az alábbiakat ajánljuk:
Alapítványunk 2 perces animációs filmje:
1-es típusú találkozások a diabétesszel
Dr. Baranyi Éva – Dr. Winkler Gábor (2009): Cukorbetegség, SpringMed Kiadó Kft.
Dr. Baranyi Éva – Dr. Winkler Gábor (2009): A nő és a cukorbetegség, SpringMed Kiadó Kft.
Dr. Barkai László – Dr. Madácsy László (szerk., 2019): A gyermekdiabetológia kézikönyve, SpringMed Kiadó Kft.
Dr. Békefi Dezső (2017): Gyermekkori diabétesz. Tanácsok diabétesz szakápolóknak, szülőknek és gyermekeiknek, SpringMed Kiadó Kft.
Cooper, Thea – Ainsberg, Arthur (2013): Áttörés – az inzulin felfedezésének kalandos története, Central Médiacsoport Zrt.
Dr. Fövényi József – Gyurcsáné Kondrát Ilona (2013): Cukorbetegek nagy diétáskönyve, SpringMed Kiadó Kft.
Dr. Fövényi József – Dr. Soltész Gyula – Dr. Kocsis Győző (2018): Inzulinnal kezeltek kézikönyve. Inzulinnal kezelt diabéteszeseknek és diabétesz edukátoroknak, SpringMed Kiadó Kft.
Gyerekeknek ajánljuk:
Bárdos Réka, Donkó Zelma, Gálóczy Balázs, Muskát Erika, Párkányi Dorottya (2015): Cukros könyv, Tudomány Kiadó Kft.
Caillou-sorozat: Emma pótuzsonnája (rajzfilm)
Finy Petra (2013): Szárnyak és paták, Kolibri Gyerekkönyvkiadó
Molka, a szénhidrátmolekula − foglalkoztatófüzetek diabéteszes óvodásoknak és kisiskolásoknak, Mesék Világa Egyesület
www.molka.hu
MIK AZ 1-ES TÍPUSÚ DIABÉTESZ TÜNETEI?
Meghatározó az 1-es típusú diabétesz mielőbbi felismerése − késői diagnosztizálás esetén akár életveszélyes állapot is felléphet!
Az alábbi tünetek jelentkezésekor azonnal forduljunk orvoshoz:
- fokozott éhségérzet,
- jó étvágy mellett testsúlycsökkenés,
- fáradékonyság, levertség, aluszékonyság,
- fokozott szomjúságérzet (feltűnően sok folyadék fogyasztása),
- fokozott vizeletürítés (éjszaka is).
Előfordulhatnak az alábbi tünetek is:
- szájszárazság, az ajkak kirepedezése,
- bőrelváltozások (pl. bőrgomba megjelenése),
- indokolatlan „hisztirohamok”.
Az 1-es típusú diabétesz diagnózisa minden esetben kórházban történik, ahol azonnal elkezdik az inzulinkezelést is. Alapvető fontosságú, hogy gyanú esetén az érintett haladéktalanul eljusson a kórházba, hogy ne alakuljon ki súlyos állapot, akár életveszélyes kóma. Nem szabad várni a hétfőre, de még a másnap reggelre sem!
GYÓGYÍTHATÓ-E AZ 1-ES TÍPUSÚ DIABÉTESZ?
Mai tudásunk szerint az 1-es típusú diabétesz élethosszig tartó állapot, amely nem gyógyítható, de a kezeléséhez sok korszerű eszköz (vércukormérők, folyamatos glükózmonitorok, inzulinbeadáshoz ún. pen és pumpa stb.) és többféle inzulin áll rendelkezésre.
Az inzulinkezelés egyénre szabott, a kezelőorvos – a jogszabályok, ellátási protokollok figyelembevételével – mindig az érintett családnak legmegfelelőbb terápiát alkalmazza.
EL LEHET-E KAPNI A CUKORBETEGSÉGET?
A diabétesz egyetlen formája sem fertőző, nem lehet elkapni, mint pl. az influenzát.
Az 1-es típusú diabétesz kialakulásában genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszanak – ezeket folyamatosan kutatják, próbálják feltárni.
IGAZ, HOGY AZ 1-ES TÍPUSÚ CUKORBETEG INZULINFÜGGŐ LEHET? EZ SÚLYOS? NEM LEHET MEGGYÓGYÍTANI A FÜGGŐSÉGÉT?
Nincs súlyos és nem súlyos 1-es típusú diabétesz.
Az 1-es típusú cukorbetegséggel élőknek egy autoimmun folyamat miatt elpusztultak a saját inzulintermelő sejtjeik, ezért a szervezetükbe mindenképpen kívülről kell bejuttatni az inzulint − ezt hívjuk inzulinfüggőségnek.
Mai tudásunk szerint mindezt egy életen át kell tenniük − ezért a diabéteszes élete függ az inzulintól. Sokakat megtéveszt, hogy a 2-es típusú diabétesz első szakaszában elég a diéta és bizonyos gyógyszerek szedése, a betegség súlyosabbá válásával kell a betegnek az inzulinterápiát megkezdenie. Abban a betegségben valóban igaz, hogy a súlyosbodása, a beteg hasnyálmirigyének kimerülése vezet inzulinkezeléshez.
Ezzel szemben az 1-es típusú diabéteszben nincsenek fokozatok: a szervezet pusztítja a – regenerációra képtelen – inzulintermelő sejteket, ezért muszáj a hiányzó inzulint pótolni.
IGAZ, HOGY AZ 1-ES TÍPUSÚ CUKORBETEGEK NEM EHETNEK CUKROT?
Nem igaz.
Bár az 1-es típusú diabéteszesek inkább a lassabban felszívódó szénhidrátokat fogyasztják, megfelelő mennyiségű és megfelelő időben beadott inzulinnal belefér az étkezésekbe a fagylalt vagy egy szelet sütemény is. A diabétesszel élők optimális étrendje tulajdonképpen olyan, amely az egészséges emberek számára is ajánlott volna.
SZABAD SPORTOLNI A DIABÉTESZESEKNEK?
A sportolás kifejezetten jó hatású a cukorbetegséggel élők számára. a testmozgás fokozza a sejtek inzulinfelvevő képességét, ezért csökken az inzulinigény – a rendszeresen sportoló diabéteszesek jobb eséllyel kerülik el a szövődményeket, mint nem sportoló sorstársaik.