GMI
Minden diabétesszel élő, diabéteszes gyermeket nevelő szülő hallotta már a kifejezést: „hemo”. A közbeszédben elnagyolva „háromhavi átlagként” is emlegetett, vérből mérhető hemoglobin A1c-szint (HbA1c) az egyik legfontosabb mutatószám az anyagcserekontroll értékelése során. Nagyon leegyszerűsítve: a véráramba kerülő glükóz a vörösvértestek egyik alkotóeleméhez, a hemoglobin A nevű fehérjéhez kötődik. Minél magasabb a vércukorszint, annál több glükóz kötődik meg. A glükóz és a hemoglobin A összekapcsolódása az ún. glikált hemoglobin, röviden: HbA1c (HbA1c) − ennek koncentrációját mérik a vérben. Ez egy nemzetközileg alkalmazott eljárás, mutatószám (bár az elnevezésben, mértékegységben van különbség), egységesen alkalmazható terápiától, használt eszközöktől függetlenül – éppen ezért a jelentősége a diabétesz kezelésében nem megkérdőjelezhető.
A technológiai fejlődésnek, illetve hazánkban a 2020. évben történt támogatásbeli változásoknak köszönhetően egyre több 1-es típusú diabétesszel élő visel valamilyen szövetiglükóz-monitor eszközt (CGM). Ez a tendencia az anyagcserekontroll értékelésében is új lehetőségeket nyitott meg: a legtöbb, szenzoros technológiához kapcsolódó alkalmazás, értékelőszoftver rendelkezik olyan funkcióval, amely egy meghatározott időszakra vonatkozóan mutatószámokat kalkulál. Többek között meg lehet nézni, hogy mennyi ideig viselt szenzort a használó, hogy mennyi időt töltött a céltartományban, mennyi volt az átlagos szenzorglükózszint, mennyi a variabilitása a szenzorglükóznak (azaz „mennyire leng ki a görbe”). |
Ezek a szoftverek általában képesek arra, hogy különböző algoritmusokkal megbecsüljék a várható HbA1c-értéket is. Megtévesztő azonban ez az elnevezés, hiszen egészen más mérési és számítási metódusról van szó egy vérvizsgálat esetében, mint a CGM-értékek alapján becsült HbA1c-érték esetén. Utóbbi az egyértelműség kedvéért kapott egy egyre szélesebb körben alkalmazott új elnevezést: ez a GMI (glucose management indicator – vércukorszint-kezelés mutatószám).
Ez az érték nem feltétlenül egyezik a vérből mért HbA1c-értékkel! Ennek oka, hogy a HbA1c-érték alakulását több tényező befolyásolhatja a vércukorszint alakulásán túl is: az etnikai hovatartozás, egyes betegségek, szedett gyógyszerek is hatással van a vörösvértestek élettartamára, illetve a vörösvértestek glikáló képességére. Ezért megeshet, hogy azonos GMI-értékkel rendelkező emberek HbA1c-értéke különbözik, és ezért van az, hogy míg egyeseknek egészen hasonló szokott lenni a számított és a vérből mért érték, másoknak ez nagymértékben eltér.
Ha negyedévente úgyis van vérvizsgálat, miért lehet a GMI mégis hasznos?
Vérvizsgálat nélkül saját magunk is bármikor kaphatunk képet egy hosszabb vagy rövidebb időszakról. Az általános javaslat az, hogy legalább 2 hétnyi adatot érdemes figyelembe venni − akkor is, ha az általunk használt alkalmazás akár egy napot is tud elemezni.
Így könnyen, néhány kattintással megnézhetjük egy betegség, egy új inzulinterápia, egyéb gyógyszeres kezelés, egy új étrend vagy életmódbéli változás hatását.
S bizony jó lehet ezt a számot azért is követni, mert a szubjektíve rosszabbnak érzett napok, időszakok után segít objektíven értékelni! Tagadhatatlan ugyanis, hogy a CGM-technológia nyújtotta előnyök komoly mentális terhet is hordoznak magukkal. Ezt tudjuk enyhíteni azzal, ha néha a terápiaelemző szoftverek segítségével megnézzük a nagyobb képet is, és nem veszünk el a közelmúlt eseményeiben.
További előny, hogy a pandémia időszakában a telemedicina is reális alternatívává vált több gondozóhelyen: ekkor is nagyon hasznos, hogy személyes találkozás, vérvizsgálat nélkül is elérhető olyan mutatószám, amellyel értékelhető egy adott időszak.
Természetesen a GMI-t kizárólag szinte folyamatos szenzorhasználat és nagyrészt pontosan működő szenzor mellett érdemes figyelembe venni.
De hol találom meg ezt a számot?
A Medtronic szenzorait Guardian Connect™ rendszerrel használók a CareLink Personal™ terápiaelemző szoftverben, az Értékelés és folyamat jelentésben találják meg (A Minimed 780G™ hybrid closed loop rendszerhez kapcsolódóan is ilyen formátumú jelentéseket tudnak majd készíteni a használók):
A Medtronic Enlite2™ szenzor Minimed 640G™ inzulinpumpával használók esetén a Terápiakezelő vezérlőpult jelentésben található ez a mutatószám.
Akik rendelkeznek Nightscout-oldallal, azok számára akár telefonon is, néhány kattintással van riportkészítési lehetőség. A Nightscout-oldal menüjében található Report pontban időszakot beállítva készíthetünk jelentéseket, melyek közül a Distribution nevűben láthatunk egy GMI-értéket (régies elnevezéssel A1C estimation):
Aki rendelkezik Tidepool (www.tidepool.org) regisztrációval, ide is feltöltheti a CGM-, illetve pumpaadatait, ennek jelentéseiben GMI név alatt találhatjuk meg ezt a mutatószámot:
Amennyiben xDrip+ alkalmazást használunk, akkor a menü Statiscs menüpontja alatt pár pöccintés után láthatunk gyors helyzetjelentést, szintén a lassan kikopó „estimated HbaA1c” elnevezés mellett:
Hangsúlyozzuk, hogy ezek a jelentések semmiképpen nem helyettesítik a jelenleg érvényes orvosi protokoll részeként végzendő vérvizsgálatokat! De jó kapaszkodót, iránymutatást jelentenek a szenzorhasználók számára az anyagcserekontrolljuk otthoni elemzéséhez.
Forrás (angol nyelven): https://care.diabetesjournals.org/content/diacare/early/2018/09/17/dc18-1581.full.pdf
Köszönjük a szakmai lektorálást dr. Luczay Andreának (gyermekgyógyász, diabetológus, endokrinológus, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika osztályvezető docense)!