Diabéteszes gyermek gondozása okán lehetőség van gyermekek otthongondozási díja (GYOD) iránti kérelem benyújtására. Fontos tudni, hogy ez nem alanyi jogon járó ellátás, azaz a hatóság és a kijelölt szakértő a gyermek és a család körülményeinek meghatározott feltételrendszer szerinti mérlegelésével dönt a jogosultságról, illetve annak időtartamáról.
A GYOD feltételei elég összetettek, ezért érdemes igénylés előtt utánanézni, hogy esetetekben mire lehet számítani.
Ami bizonyos, hogy szülő veheti igénybe, keresőtevékenység pedig legfeljebb napi 4 órában végezhető mellette, kivéve az otthon végezhető munkát, amelyre nem vonatkozik időkorlátozás. (Amennyiben a kérelmezőnek van olyan keresőtevékenysége, amely ezen feltételnek nem felel meg, de szeretné a GYOD-ot igényelni, akkor már a kérelem előtt intézkedni kell a munkaviszony megfelelő rendezése érdekében − rövidebb munkaidő, home office, fizetésnélküli szabadság stb. Ha bizonytalannak látszik, hogy a gyermek önellátási képességéről szóló szempontrendszer alapján megfelelő mennyiségű pontot kapnátok, érdemes a munkáltatóval előre egyeztetni, esetleg fizetés nélküli szabadságot vagy határozott időre szóló munkaidő-módosítást kérni – így a GYOD-kérelem elutasítása esetén könnyű visszaállítani az eredeti állapotot.)
A más gyermek után járó ellátásokat kivéve, a különböző szociális, rehabilitációs ellátások összegét levonják a GYOD összegéből − feltéve, hogy ugyanazon szülő veszi igénybe a kettőt.
Az elbírálás központi eleme az orvosszakértő véleménye (6 éves kor alatt a kezelőorvosé, 6 éves kor felett pedig a hatóság által kirendelt orvosszakértőé) az önellátási képesség mértékéről.
Szükséges továbbá a közoktatási intézmény igazolása arról, hogy mennyi időt tölt ott a gyermek (óvoda esetén legfeljebb 5 óra, iskola esetén legfeljebb a kötelező tanítási idő), illetve hogy szükséges-e a szülő rendszeres közreműködése az intézmény látogatásához.
A kérelmet a gondozott lakóhelye szerint illetékes járási hivatalhoz kell benyújtani egy kötelezően alkalmazandó formanyomtatványon, és mellékelni kell hozzá a szakorvos véleményét vagy 6 éves kor felett a háziorvos igazolását a gondozási szükséglet fennállásáról, valamint az oktatási intézmény által kiállított igazolást.
Megtörténhet, hogy az önellátásra való képesség pontozásakor a GYOD-hoz nem állapít meg elegendő pontot a szakértő. Ebben az esetben, ha legalább 6 pontot kaptatok, ápolási díj megállapítása iránti kérelem is benyújtható, ugyanazon szakértői vélemény mellett, a határozat kézhezvételtől számított 30 napon belül.
A GYOD összege 2022. január 1-től a mindenkori minimálbérnek megfelelő összeg (2022. január 1-től 200 000,- Ft), amennyiben több gyermek után is megállapítják a jogosultságot, úgy bruttó 300 000.- Ft. A GYOD folyósításának időtartama nyugdíj szempontjából szolgálati időnek tekintendő, nyugdíjjárulékot vonnak le belőle. Szintén jogosítja a szülőt az egészségbiztosítás természetbeni ellátásaira (orvosi ellátás, gyógyszer, gyógyászati segédeszköz), de pénzbeli ellátások szempontjából nem minősül jogszerző időnek és jövedelemnek, tehát sem táppénz, sem csecsemőgondozási díj vagy gyermekgondozási díj alapját nem képezi.
Aktuális nyomtatványok: https://csaladitudakozo.kormany.hu/nyomtatvanytar
Részletes információk: https://emmiugyfelszolgalat.gov.hu/szocialis/szocialis-raszorultsag